Pořádá INFRA, s.r.o.
Seminář zprostředkovává pedagogům pohled na výtvarný projev dítěte z hlediska správné ergonomie. Webinář vymezuje a objasňuje příčiny a následky grafomotorických potíží u dětí v mateřské škole a v 1. tř. ZŠ. Obsahem semináře je základní terminologie, diagnostické, reedukační a podpůrné formy systematické péče, smysl a význam týmové spolupráce rodičů, školy a speciálního pedagoga. Lektorka přiblíží účastníkům problematiku řady témat – specializace a spolupráce mozkových hemisfér, lateralizace, specifika praváctví – leváctví, ambidextrie, nevyhraněná lateralita, správný úchop psacího náčiní a jeho význam.
Představí jim možnosti reedukace nesprávného úchopu u dětí, příklady z praxe, ale také nabídku vhodných ergonomických pomůcek na trhu a optimální možnosti pomoci. Cílem vzdělávacího programu je, aby pedagogové získali náhled na problematiku ergonomie psaní a rozvoje grafomotoriky a na základě včasného rozpoznání příčiny grafomotorických obtíží, byli schopní provést včasnou diagnostiku. Absolventi by měli být schopní analyzovat odborná doporučení speciálního pedagoga, PPP a sledovat osobní vývoj dítěte a vytvářet vhodné podmínky pro vstup do ZŠ.
Témata:
- základní terminologie, příčiny vzniku grafomotorických obtíží, důsledky
- diagnostika grafomotorických obtíží dítěte, lateralizace
- ergonomie a výtvarný projev dítěte
- vývoj dítěte, uvědomění si vlastního „JÁ“, role předškoláka, školáka
- dětská kresba v souvislosti s úrovní grafomotoriky, jednotlivé formy
- citlivé vedení a přiměřená motivace při grafomotorických obtížích
- reedukace grafomotorických obtíží dítěte, správný sed, úchop psacího náčiní
- nabídka vhodných ergonomických pomůcek na trhu, optimální možnosti
pomoci - rozbor příkladů z praxe – je vhodné přinést obrázky dětí předškolního věku (postava, dům, strom, rodina, zvíře…)
Doplňující informace:
vychovatelé školských zařízení
učitelé MŠ
asistenti pedagoga